První léto v chalupě

24. srpna 2013 v 20:16 | Dag
Je konec srpna a já zjišťuju, že když je člověk pár metrů nad mořem, stačí i tak těch našich +/- 400, je podzim tak nějak víc "po ruce". Všude kolem je posečené obilí, balíky slámy ve stodolách a statečně se orá. Protože se nacházíme v ovocnářském kraji, všude na nás kynou větve obsypané dozrávajícími jablky a hruškami, špendlíky jsou už dávno pryč.


U nás na zahradě konečně začínají zrát rajčata - přemýšlíme, zda je to norma, že až koncem srpna, nebo je to zpoždění způsobeno letošním zvláštním uspořádáním roku. Ve stejném duchu se začínám smiřovat s tím, že lilky asi letos nesklidíme - vždyť teprve kvetou.
Sklízíme něco cuket, těm se jakž-takž daří, na pavlači se suší pár hrstí bylinek, hlavně šalvěje, ta se letos vydařila (a já nevím, co s ní dál :-)). Dozrává druhá várka hrášku, bohužel jsem ho nějak nezvládla plít, takže za moc nestojí. Stejně tak mrkev, cibule - myslím, že pro ně není naše půda, podnebí a moje ruce vhodnou kombinací. To rajčat, pokud dozrají, bude přebytek. I pórek se zatím tváří slušně, máme i pár fazolí, pnoucích se po plotu zahrádky.


Celkově jsem první rok pojala jako velezkušební s tím , že uvidím, čemu se tu daří a na to se v příštím roce soustředím. Už vím, že mrkev to nebude :-)
Kytky v předzahrádce jsou mým velkým úspěchem a radostí. Sice je tam taky zarostlo, ale to ještě doženu, ale i tak se mi předzahrádka moc líbí. Krásné bylo období kvetení gladiolů, kterých mám x barev a kterým se opravdu dařilo. Cínie a hledíky, které jsem si vypěstovala ze semínek (stejně jako macešky a afrikány), kvetou jako o život a zpestřují už pomalu odkvétající zahrádku. Je asi třeba dovymyslet sestavu kytek, které nakvétají a kvetou v tuto dobu, doplnit třeba jiřinky (mám jen jednu) a zasadit nové (třeba echinacea, chryzantéma,... - ale co dál?). Budu ráda, když vás něco napadne, za inspiraci do komentáře :-)
Pořídili jsme si novou kočku - za ubohou Šklíbenku. Je to opět britka, jmenuje se Vilemína a už je z ní velká slečna. A zcela nečekaně do naší rodiny přibyla další kočka, tedy kocour Prokop. Dostala jsem ho od býv. kolegyně ve strašném stavu, nemocného, vychrtlého, předčasně uloupeného mamince... Ale už jsme ho z toho dostali a je z něj pašák (ale zlobí teda strašně, oba). Taky jsem si k narozeninám pořídila na výstavě užitečného zvířectva perličku a zakrslého králíka-berana Karla. Perla po pár dnech zdrhla a byla pryč přes měsíc, než jsem ji zase chytila, ale teď už je zase doma a má "zaracha".


V červenci u nás taky pobývala manželova babička, kvůli které jsme museli dát dohromady obývák (Deo gratias!) a se kterou tu byla velká legrace. Těch 14 dní uteklo jako voda a babička dodnes vzpomíná :-).Jak vidíte na fotkách, pomáhala mi třeba s meruňkovou marmeládou, kterou jsme dělaly do půlnoci! Ale povedla se a je výtečná - jak varianta s citronem, tak klasická.


Z Moravy jsem si přivezla jednak starou kredenc po mojí prababičce, kterou bych teď v nejbližší době ráda zrenovovala a začala používat, a pak taky trakař, který využíváme pro vožení slámy od souseda a hlavně jako křesílko pro sezení venku. Je to velmi příjemné a slušivé posezení - posuďte sami :-)


O dalších nových obyvatelích a novotách u nás zase příště :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ella Ella | Web | 25. srpna 2013 v 1:57 | Reagovat

Jsem moc rada ze jsi napsala jak se vam dari,oni ty prvni roky jsou vzdy zajimave nez se zjisti cemu se dari a cemu ne.Pekne se vam to tam rozrusta a babicky pomoc je k nezaplaceni.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama