První návštěva

6. ledna 2013 v 18:41 | Dag
Sobotu jsme trávili opět v baráčku - přivezli jsme pár beden oblečení a dalších důležitostí, Vít jel topit a já vyklízet kuchyni a skříně v ložnici, abychom se mohli nastěhovat do čistého a připraveného. Velká anabáze se sháněním voskovaného papíru (správně se jmenuje úklidový, což byl kámen úrazu Rozpačitý) skončila úspěchem pár kroků od mého pracoviště (nevím, jak jinak připravit kuchyni a špajz a všechny další prostory na nové užívání, než vyklizením, vydrhnutím a prostřením nového papíru, jak to dělá máma i babičky).
Po příjezdu jsme se vrhli každý "na to své" a už po necelých dvou hodinách bylo v domě hezky příjemně, obývák, kde jsou dva velké litinové radiátory, dokonce vykazoval skvělých 22 stupňů :-) Já se zabývám úklidem kuchyně, vyhazujíc a třídíc věci - něco si necháme, něco nás opustí úplně, něco dáme "do depozita" - to beden a uskladnit pro případné použití třeba na táboře. Je zvláštní, jak se člověk během života mění. Zřetelně si uvědomuju, že před pár lety bych většinu, nebo možná všechny, věcí vyházela a chtěla mít nové, hezčí, moderní... Dnes se mi líbí staré hrnky, silnostěnné porcelánové talíře a mísy i káčkované záclony, do prknovata naškrobené. Takže většinu věcí si buď necháme nebo uložíme - proč kupovat nové, když staré má duši s může sloužit?
Po poledni nás navštívili naši kamarádi, kteří koupili roubenku nedaleko nás, o zhruba půl roku dříve. Jsou tedy nabiti zkušenostmi, navíc Káťa je restaurátorka a tak ví spoustu věcí tak nějak automaticky, David se do úprav jejich domku dal taky naplno, takže zasvěce vysvětloval, jak máme vyrábět hliněnoslaměnou vymazávku mezi trámy, co je to čerťák a na co všechno se nám bude hodit, jak je to těžké s řemeslníky a kteří jsou už ozkoušení, jak na závazné stanovisko u památkářů atd. Je toho spousta a je super, že nám aspoň trošku někdo vyšlapává cestičku a může a chce poradit.
Díky tomu, že s autem zapadli a museli jsme je tlačit do kopce, do čehož se zapojili (bez vyzvání, prostě se sami nabídli!!) i dva místní obyvatelé, jsme se i seznámili s dalšími obyvateli obce (první je úžasná Eva, která je místní kronikářkou a kdybych tehdy nezměnila místo, byla i by i mojí kolegyní), dalšími jsou dva pánové topenáři a nejnověji tento pár, o něco starší než my, který prý s dětmi obývá hrázděný domek na kopci.
Koupelna je ve stavu, který se dá nazvat různými peprnými výrazy, pan topenář naštěstí umí i instalatéřinu a obklady, takže asi ještě v zimě nás čeká drobná renovace koupelny. Naprosto nejnižší level (oprava prasklých trubek, zasekání do zdi, koupě a namontování baterií a ten kousek obkladů) nás má přijít cca na 10 tisíc. Začíná to dle očekávání :-) Takže objíždíme Obi a podobné podniky a vyhlížíme obklady - ono 25 čtverečních metrů na obložení naší velké koupelny není snadné za rozumnou cenu sehnat.
Je fascinující, co všechno se učíme a ještě učit budeme - naprosto jiný svět.. Je to vtipný :-)

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Vlasta Vlasta | Web | 6. ledna 2013 v 20:14 | Reagovat

Chaloupku máte krásnou taková by se mi taky líbila, ale asi vás čeká ještě spousta práce než ji utvoříte k obrazu svému.
Tak ať se daří :)

2 Marie Marie | 7. ledna 2013 v 12:37 | Reagovat

Překrásná chalupa.Máme chalupu zděnou,přez 100let starou a taky nevíme kam dřív nastrkat penízky.Jsem zvědavá jak si s opravamy povedete.Též mám ráda staré věci a tak je opatruju a chalupu s nima šperkuju.Hodně úspěchů!!!

3 Marie Marie | 7. ledna 2013 v 12:38 | Reagovat

Krásná chalupa.

4 hacienda-ve-stredohori hacienda-ve-stredohori | 7. ledna 2013 v 19:43 | Reagovat

Díky za komentáře, doufáme, že na tu práci máme ještě hodně let :-) Takže se hlavně těšíme a věříme, že to všechno dobře dopadne :-)

5 Amelie Amelie | Web | 8. ledna 2013 v 3:26 | Reagovat

Je nádherná. Držím vám palce.

6 hacienda-ve-stredohori hacienda-ve-stredohori | 8. ledna 2013 v 21:02 | Reagovat

[5]: Díky, Amélko :-) Já držím palce Tobě, ač se neozývám,... Jak je?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama